top of page


Je to tu. Niečo, čo sa nám ani nesnívalo. Veľa z nás je nútených zostať doma v kompletnej, alebo čiastočnej karanténe. Ja bývam v hlavnom meste a nie je to teda žiadna sranda. Tento čas, toto vzduchoprázdno, nútené, či dobrovoľné domáce väzenie sa dá obrátiť na veľmi užitočné veci. Môžme si v pokoji spraviť jarné upratovanie, vyhádzať nepotrebné veci, vyleštiť poháre vo vitrínke, umyť okná… Ale musí sa to striedať aj so zábavou a keď máte doma decká, tak tie by mohi ten čas využiť na to, aby sa niečo nového naučili.

Sama mám doma 1,5 ročnú Hanku, ktorú v tomto stave bavia najviac exteriérové mláky rôznych veľkostí a hĺbok. Ale tento článok je venovaný trošku väčším deťom, tak od troch rokov do nekonečno.

Hra je úžasný fenomén. Hrať sa je absolútne prirodzené nielen ľuďom ale aj mnohým zvieratám. Aj keď pôvod hry nie je úplne jednoznačný, potenciál hry je nepopierateľný. Pri hraní sa vyplavujú endorfíny, rastie túžba vyhrávať. Je to niečo ako potreba. Hra má úžasnú možnosť predávať ľuďom informácie a inšpirácie prirodzenou a nenútenou formou.

My sa v Lebo Mädveď snažíme vytvárať krásne drevené hry, ktoré každého niečo o sebe, alebo svojej krajine naučia.

Rada by som vám predstavila našu kolekciu Mapuclí.

Mapa + puzzle. Vedeli ste, že prvé puzzle na svete vzniklo v roku 1767 a bola to vlastne drevená mapa? Prosto niekomu napadlo rozrezať mapu a vznikla z toho hra, ktorá vzdelávala ľudí všetkých vekových kategórií o svojom okolí.

Viete ktorý okres sa označuje ako LV, či KM? Baví vaše deti spoznávanie ŠPZ na autách? Poznáte všetky skratky okresných miest? Veľmi málo ľudí ich pozná všetky. Je ich 79 na Slovensku a s našou hrou Mapucle Slovensko okresy sa ju naučíte ani neviete ako. Zvládnuť by ju mali deti nad 10 rokov, ale skladanie dospelých baví ešte viac.

Novohrad? Hont, či Abov? Viete o čom hovoríme? Deti v štvrtej triede základnej školy preberajú počas celého roka na vlastivede slovenské regióny. Viete koľko ich máme na Slovensku? Je to síce sporná otázka v kruhoch etnológov, ale školské učebnice hovoria, že je ich 25. Je pekné si s deťmi prechádzať jednotlivé miesta a trasy, že tu bývame, odtialto pochádza babička, tu sme boli na lyžovačke, tadiaľto sme šli, tu je naša chata. Túto skladačku odporúčame ideálne od 9 rokov.

Pre úplných drobcov, ktorí obľubujú puzzle tu máme slovenské kraje. Tých je ich 8 na Slovensku a jednoducho sa na nich dá vysvetliť členenie Slovenska.

Kto už má slovenskú geografiu zmáknutú a trúfa si ďalej, sú tu Mapucle Európa. Tu sa skladá mapa zo štátov a vodstva. Na jednotlivých puzzliach nájdeme teda skratky hlavných miest, napríklad PAR, MSC, TIR. Človek musí najprv zistiť aké je to hlavné mesto, v ktorom štáte sa nachádza a kde sa ten štát na mape nachádza a s čím susedí. Túto hru odporúčame tiež nad 10 rokov.Čerešnička na záver. 3D skladačka Vysokých Tatier. Skúste si tipnúť čisto vizuálne, že ktorý je ten Gerlachovský štít. Na hracej ploche nájdete štíty, doliny, hrebene a plesá Vysokých Tatier a 18 kociek. Pozor, nie je to také jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá.
Potom máme ešte aj všakovaké vzdelávacie pexesá, ale o tom inokedy. Keď ste dočítali až sem, gratulujeme. Radi by sme vám predstavili naše hry osobne na podujatí neďaleko vás, len teraz to nie je možné. Preto sme sa rozhodli, že vám dáme poštovné zadarmo do konca marca, aby ste nikam nemuseli chodiť a mohli si užívať túto našu karanténu. Erika z tímu Lebo Mädveď

Comentários